Słonecznik jest formą skalną, składającą się z kilku silnie spękanych granitowych ostańców, z których północny filar oglądany od wschodniej strony przypomina wykutą w skale postać ludzką. Skała, mimo iż nie ma imponujących rozmiarów, wznosi się na wysokość 12 m oraz uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych grup skalnych w Karkonoszach. Znajduje się na 1423 m n.p.m.
Fantazyjne kształty skały to efekt złożonego i długotrwałego procesu erozyjnego, podczas którego zostały usunięte elementy mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a pozostały odporniejsze.
Z tą skałą związane są liczne legendy i stare nazwy. Jedna z nazw to Diabelski Kamień, wzięta się od kształtu jednego z filarów, który przypomina wykutą ludzką (a raczej diabelską) postać. Legenda głosi, iż diabeł chciał zasypać Kotlinę Jeleniogórską i dopiero bicie dzwonów na Anioł Pański przemieniło czarta w ogromny kamień. Dawniej lokalizowano tu siedzibę Ducha Gór. Jeszcze inna nazwa to "Poledni Kamen, Południowy Kamień". Nazwa wzięła się stąd, iż niegdyś Słońce wskazywało mieszkańcom podgórskich wiosek południe.