Karpacz

Karpacz jest znany przede wszystkim ze swojej turystycznej działalności. Mieści się on w Karkonoszach, u podnóża najpopularniejszego szczytu w Polsce- Śnieżki. Miejscowość usytuowana jest 15 km od Jeleniej Góry, która spełnia rolę węzła komunikacyjnego. Pociągi dojeżdżają do Jeleniej Góry, natomiast później należy przesiąść się w autobus PKS, który jedzie do Karpacza.

Miasto położone jest na wysokości od 480 do 900 m n.p.m., wije się ono mocno w górę wzdłuż głównej ulicy. Malownicza lokalizacja nad Łomnicą to jeden z głównych atutów tej wypoczynkowej miejscowości. Historia Karpacza wiąże się z połączeniem trzech osad położonych u podnóża Karkonoszy. Jego największą zaletą jest charakterystyczny mikroklimat, który jest gwarancją udanego wypoczynku. Warto dodać, że niegdyś Karpacz był jedynie letnim kurortem. Z czasem jednak turyści docenili liczne atrakcje, z których można skorzystać również zimą.

Będąc tam, warto odwiedzić świątynię Wang - średniowieczny kościółek powstały w miejscowości Vang w Norwegii, Muzeum Sportu i Turystyki przybliżające historię regionu karkonoskiego czy Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorem eksponatów z całego świata.

Należałoby też zobaczyć cuda natury takie jak najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę (1602 m n.p.m.), piękny zakątek niedaleko stacji linowej na Kopę, Dziki Wodospad czy Krucze Skały. Godnymi uwagi są także Zapora na Łomnicy czy Schronisko Samotnia położone nad brzegiem Małego Stawu. Na szczycie Śnieżki czeka na turystów urocza kapliczka św. Wawrzyńca.

Karpacz to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa posiadająca kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta, dobrych dla początkujących narciarzy czy dzieci chcących pozjeżdżać na sankach. Dysponują one sztucznym dośnieżaniem, są również oświetlane, dzięki czemu otwarte są do późnych godzin wieczornych. Zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie w Kompleksie Narciarskim "Śnieżka", obejmującym siedem wyciągów i sześć nartostrad o różnej skali trudności. Narciarzy biegowych zadowoli trasa biegowa położona w Karpaczu Górnym.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!