Dzisiaj jest: , imieniny: Ramony, Rajmunda, Pauliny, Œwiętosławy

Strona główna     |     Kontakt    |

    Odwiedź nas na Twitterze

karpacz

Karpacz dla Ciebie

 
 

Karpacz wydarzenia

Sierpień 2016
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
 

Karpacz mapa miasta

 
 

Atrakcje w okolicach Karpacza


Zamek Bolków


Zamek Bolków Zamek w Bolkowie położony jest na wysokiej górze (Zamkowe Wzgórze - 396 m n.p.m.,), której zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem a łagodny wschodni stok zajmuje miasto.
Zgodnie z legendą wartownia na górze zamkowej stała już w IX w. jednak nie ma na to żadnych dowodów. W 807 r. miał zostać wzniesiony przez pogańskiego księcia Bolecka a którego polityka doprowadziła do rozbudowy warowni chroniących przejść przez masyw Sudetów. Podobno w czasach Bolka II, zamek był skarbcem, jednak został on później przeniesiony do Pragi. W okresie wojen napoleońskich przebywający na zamku Rosjanie wykuli u podstawy wieży dziurę, by dostać się do lochu głodowego, jednak nie wiadomo do dziś czy coś wtedy znaleźli. Krążą też historie, że po sekularyzacji zakonu cystersów, ukryli oni część swoich dóbr na terenie warowni.
Obecnie nie zamku działa muzeum oraz liczne imprezy cykliczne.

Zamek Chojnik


Zamek Chojnik Zamek Chojnik usytuowany jest nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.
Chojnik został wzniesiony w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Później właścicielem zamku był śląski ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. W roku 1675 zamek został zniszczony przez wielkiego pożar i od tego czasu pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania.
O Chojniku krązy wiele legend. Najsłynniejszą legendą, związaną z twierdzą Chojnik, jest historia o pięknej księżniczce Kunegundzie. Jest to historia mrożąca niektórym krew w żyłach, warto więc pojechać i usłyszeć ją na miejscu.

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu


Anomalia grawitacyjna w Karpaczu W Sudetach można spotkać wiele ciekawych i rzadko występujących zjawisk. Jednym z nich jest anomalia magnetyczna. W Karpaczu na ulicy Strażackiej samochody po wyłączeniu ich silników same pną się pod górę a woda płynie pod górę. Badania przeprowadzone w tym miejscu potwierdzają istnienie strefy anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %. Niesamowite i niezpomniane wrażenie!

Kaplica św. Anny i Dobre Źródło


Kaplica św. Anny i Dobre Źródło Późnobarokowa Kaplica św. Anny przy ulicy Kowalskiej. Początki kaplicy związane są z początkami życia religijnego w górniczej osadzie, gdyż miała ona powstać w roku 1312, kiedy powiększono kościół. Zawaliła się w bliżej nieokreślonym czasie i została odbudowana w XVIII wieku według projektu Kaspara Jentscha.
Kaplica zachowała niemalże w komplecie późnobarokowe wyposażenie wnętrza. Ołtarz główny ufundowany jest ku czci św. Anny. W środku znajduje swię siedem obrazów olejnych z czego najcenniejszy z nich to kopia obrazu "Biczowanie Chrystusa" Dobre Źródło jest to natomiast źródło, o małym stopniu radoczynności i zmineralizowania, miało być ośrodkiem przedchrześcijańskiego kultu. Według podania kto siedmiokrotnie okrązy kaplicę z wodą ze źródełka zapewni sobie wieczne szczęście w miłości.

Zalew Sosnówka


Zalew Sosnówka Zalew znajduje się w gminie Podgórzyn, pomiędzy Sosnówką a Marczycami, kilka kilometrów od granicy z Jelenią Górą. Południową granicę wyznacza brzeg zbiornika dochodzący do podnóży Pogórza Karkonoskiego. Wybudowany w ostatnich latach zbiornik wodny "Sosnówka", który zmienił w znaczący sposób krajobraz w tym miejscu. Ma on pełnić funkcję awaryjnego źródła wody dla Jeleniej Góry.

 

 

Pogoda

 
Grupa Hoteli GRAND HOTELS